Wieżyca – wieża widokowa im. Jan Pawła II


Wieżyca (328,6 m n.p.m) to najwyższe wzniesienie nie tylko na Kaszubach, ale na całym Niżu Europejskim. Porośnięta 150-letnim lasem bukowym objęta jest ochroną rezerwatową. Od lat dziewięćdziesiątych XIX wieku na Wieżycy była wieża widokowa, obecna metalowa 35-metrowa (182 stopnie) wznosi się na szczycie od 1997 roku. Z platformy widokowej roztacza się widok na Wzgórza Szymbarskie i jeziora tzw. Kółka Raduńskiego. Aby dostać się do wieży, trzeba przygotować się na 15-minutowy spacer jednym z trzech szlaków. U podnóża Wieżycy znajduje się jedna z placówek Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego.


  SZYMBARK – Centrum Edukacji i Promocji Regionu


W Szymbarku – w samym sercu kaszubskiej krainy jezior i lasów, tuż obok szczytu Wieżyca z przepięknym punktem widokowym i wyciągami narciarskimi – mieści się Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Jest to miejsce wyjątkowo atrakcyjne dla turystów, znajdujące się na jego terenie obiekty należą do unikalnych w skali Europy, a może i świata. Część z nich zostało oficjalnie wpisanych do Księgi Rekordów Guinnessa. Wśród nich znalazła się Najdłuższa Deska Świata oraz Największy Fortepian Świata. Jedną z najbardziej charakterystycznych atrakcji znajdującą się w CEPR jest „Dom do Góry Nogami”, cieszący się ogromną popularnością wśród turystów, którzy na własnej skórze pragną odczuć efekty zawirowań błędnika. Miłośnikom historii szczególnie polecamy odwiedzenie Domu Sybiraka z łagrem, Bunkra i Pomnika Gryfa Pomorskiego, Domu Harcerza, Muzeum Ciesielnictwa, Dworu Salino, Domu Trapera Kaszubskiego z Kanady, Domu Powstańca Polskiego z Adampola, Kościółka św. Rafała Kalinowskiego i Chaty Kaszuba.

 

 


Muzeum Hymnu Narodowego


Oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku otwarto uroczyście 17 lipca 1978 roku. Zbiory umieszczono na parterze dworku. Ekspozycja prezentuje życie, działalność publiczną J. Wybickiego w ostatnich latach Rzeczpospolitej szlacheckiej w okresie powstania kościuszkowskiego oraz tworzenia Legionów we Włoszech. Wystawa w tej sali, jak i w następnych ma charakter żywy, tzn. może ulegać zmianom w miarę przybywania eksponatów.

Oglądanie ekspozycji rozpocząć trzeba od dużych rozmiarów drzewa genealogicznego rodu Wybickich, reprodukcji portretu twórcy hymnu narodowego oraz mapy Europy z wykresem emigracji „wędrówek” J. Wybickiego. Poszczególne etapy jego działalności ilustrują odpowiednio dobrane szaty, obrazy, wśród nich portret Króla Stanisława Augusta (malarz nieznany) i także wybór dzieł J. Wybickiego. Ekspozycja mieści się w dwóch salkach położonych od strony parku. Pierwsza z nich prezentuje lata 1815 – 1850 tj. do powstania Królestwa Polskiego zwanego Kongresowym, poprzez powstanie listopadowe od ruchów wolnościowych związanych z Wiosną Ludów; druga prezentuje lata 1850 – 1914 tj. od Wiosny Ludów, poprzez powstanie styczniowe, rewolucję lat 1905 – 1907 do momentu poprzedzającego wybuch pierwszej wojny światowej. W muzeum mieszczą się także bardzo cenne eksponaty jak np.: m.in. biżuteria narodowa z okresu powstania styczniowego latach 1999 – 2000 został przeprowadzony remont, który trwał dwa i pół miesiąca. 1 lutego 2000 r. muzeum zostało ponownie otwarte. Niewątpliwą, dodatkową atrakcją jest wystawione po raz pierwszy całe drzewo genealogiczne rodu Wybickich. Dotychczasowe opracowanie kończyło się na dzieciach gen. J. Wybickiego. Pracownikom muzeum w Będominie udało się rozbudować drzewo do czasów współczesnych. Nowością jest również ekspozycja unikatowej biżuterii patriotycznej.

 


Rynek Miasta Kościerzyna


Sercem miasta stanowiącym także centrum zabytkowego układu urbanistycznego śródmieścia zachowanego w niezmienionej formie od czasów krzyżackiej lokacji miasta jest Rynek. Zasada rozplanowania rynku i układu ulic Kościerzyny oparta została o układ z rynkiem zamkniętym ośmioma ulicami wychodzącymi prostopadle z jego rogów. Rynek zbliżony jest kształtem do kwadratu o przekątnych przebiegających zgodnie z kierunkami stron świata. Obecnie plac obudowany jest głównie trzykondygnacyjnymi kamieniczkami wybudowanymi na przełomie XIX i XX wieku. Pośród nich na szczególną uwagę zasługuje zbudowana na początku XX w. narożna kamienica z nr 12 stojąca u wylotu ul. Gdańskiej. Na rogu budynku znajduje się wieloboczny wykusz wsparty na konsolach ozdobionych dwoma charakterystycznymi maszkaronami oraz ornamentyką liści palmy. Całość została zwieńczona hełmem zakończonym sterczyną. Niewątpliwą osobliwością kościerskiego rynku jest siedzący nieopodal tryskającej fontanny na swej taczce Remus, bohater kaszubskiej epopei pt. „ĄecĂŤ i przigodĂŤ Remusa” napisanej przez Aleksandra Majkowskiego, rodowitego kościerzaka, inicjatora ruchu młodo kaszubskiego.


 Muzeum Ziemi Kościerskiej w Kościerzynie


 Siedzibę Muzeum Ziemi Kościerskiej stanowi obecnie Ratusz Miejski – najstarszy istniejący budynek użyteczności
publicznej w mieście znajdujący się na kościerskim rynku. Muzeum prezentuje zbiory z zakresu historii, kultury oraz
etnografii. Znajdują się tutaj między innymi takie perełki jak: księga z 1662 r. zawierająca zbiór listów i komentarzy
Marcina Lutra do Pisma Świętego, panorama kościerskiego browaru z XIX w., fotel ślubny z 1769 r. oraz igłowa maszyna do pisania Franciszka Sędzickiego – Mignon AEG. W 2013 r.powstała również ekspozycja stała dotycząca Towarzystwa Młodokaszubów. Prezentuje dzieje i dorobek grupy działaczy kaszubskich, którzy na początku XX wieku, w związku z silną germanizacją tych terenów podjęli działania w celu uchronienia rodzimej kultury i rozbudzenia kaszubskiego ducha wśród mieszkańców regionu. Muzeum Ziemi Kościerskiej posiada dwa oddziały: Muzeum
Kolejnictwa oraz Muzeum Akordeonu. Istnieje możliwość nabycia 1 biletu na 3 muzea. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej: www.muzeumziemikoscierskiej.com.pl.


Muzeum Akordeonu w Kościerzynie


Muzeum Akordeonu powstało w sercu Kaszub, gdzie muzyka akordeonowa ma długą tradycję. W interesujący
sposób zaprezentowano w nim blisko 120 instrumentów ze zbiorów Pawła Nowaka, pochodzących m.in. z Polski,
Włoch, Francji, Niemiec i Rosji. Wiele z nich to zachwycające kunsztem wykonania unikaty, nie tylko o dużej wartości
historycznej. Muzeum zaprasza odwiedzających do świata muzyki akordeonowej, która towarzyszy gościom podczas
zwiedzania. Ekspozycja jest nowoczesna, wyposażona w kiosk multimedialny, za pomocą którego zwiedzający
mogą nie tylko zobaczyć i poczytać o każdym z instrumentów, ale także posłuchać jaki wydaje dźwięk.
Wszystkie informacje opracowane zostały w czterech językach: polskim, kaszubskim, angielskim i niemieckim.
Każdy też może spróbować swoich sił w grze na akordeonie.


Sanktuarium Matki Boskiej Kościerskiej Królowej Rodzin oraz Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kościerzynie


We wnętrzu kościoła Św. Trójcy znajduje się kaplica Matki Bożej Kościerskiej Królowej Rodzin, w której mieści się
cudowny obraz przedstawiający wizerunek Maryi trzymającej na ręku małego Jezusa. Obraz wykonany został ok. 1610
roku przez nieznanego autora i stanowi niejako kopię obrazu Matki Boskiej Śnieżnej, który znajduje się w Rzymie w Bazylice Santa Maria Maggiore. Łaskami słynący obraz już od wieków był czczony i uwielbiany przez lokalną społeczność, co znacząco przyczyniło się do tego, że w 1998 r. obraz otrzymał papieskie korony i od tego momentu Matka Boska Kościerska – Królowa Rodzin stała się patronką Kościerzyny, a jej święto ustanowiono na pierwszą sobotę lipca. Z kolei w Kościele pw. Matki Boskiej Anielskiej znajduje się łaskami słynąca pieta – gotycka rzeźba przedstawiająca Maryję trzymającą na kolanach martwe ciało Chrystusa. Kult MB Bolesnej jest bardzo silny, czego dowodzi m.in. kilkutomowa księga podziękowań, wotów i opisy doznanych łask w powrocie do
zdrowia, wyjścia z nałogów, nawróceń, etc.


,,AQUA Centrum’’ w Kościerzynie Kaszubskie Centrum Sportowo-Rekreacyjne


Zmęczeni wędrówkami po kościerskiej ziemi? A może pogoda dziś nie dopisuje? Zapraszamy do „AQUA Centrum”- najnowocześniejszego kompleksu sportowo – rekreacyjnego na Kaszubach. Aktywna rozrywka gwarantowana! Kompleks wyposażony jest w sześciotorowy basen sportowy, basen do nurkowania, basen rekreacyjny z biczami, parasolami wodnymi i podwodnymi masażami, dwie zjeżdżalnie, jacuzzi, salę cardio, siłownię, saunę suchą i łaźnię parową, a także gabinety odnowy biologicznej oraz restauracyjkę z pysznymi daniami i przekąskami. Dla każdego coś dobrego i zdrowego!


Stary Browar Kościerzyna


Stary Browar w Kościerzynie to bez wątpienia jedna z atrakcji miasta, łącząca kaszubską tradycję ze współczesną myślą
dekoratorską, tworząc wyjątkowy klimat. Miejsce, które na wiele lat zostało wyłączone z funkcjonowania, na nowo tętni życiem. Znowu warzone jest tu tradycyjnymi metodami piwo, którego receptura bazuje na tej z czasów świetności.
W swoich ceglanych murach to magiczne miejsce kryje stylowy hotel, oferujący nie tylko eleganckie pokoje, ale
również strefę relaksu wyposażoną w jaccuzi, sauny i pokój do kąpieli piwnej oraz dwie przestronne sale konferencyjne.
W Starym Browarze znajduje się również restauracja serwująca regionalne potrawy w nowoczesnych aranżacjach,
pizzeria wyposażona w piec opalany drewnem, pub oraz niewielkie centrum handlowe.


Farma Strusi Afrykańskich w Garczynie


Na najstarszej w Polsce farmie strusi afrykańskich obecnie znajduje się ok. 300 sztuk strusi w różnym wieku. Hodowlę rozpoczęto od 10 sztuk młodych strusi, adaptując dla nich istniejącą oborę. Na terenie farmy znajduje się też wylęgarnia. Strusie żyją od 60 do 70 lat. Ich waga wynosi od 100 do 150 kg, a wysokość od 2 do 2,8 m. Potrafią biec z prędkością 60 km/h. Co ciekawe, wytrzymują spadki temperatur nawet do -41 stopni. Jedno strusie jajo to ok. 25-30 jaj kurzych. Aby ugotować je na twardo potrzeba aż 1,5 godziny. Wbrew potocznej opinii strusie wcale nie chowają głowy w piasek. Prócz strusi, farmę zamieszkują konie i kucyki oraz wielbłąd dwugarbny o wdzięcznym imieniu Cezar. Farmę można zwiedzać w dni powszednie w godz. 9-18 oraz w soboty i niedziele od 10-18.


Muzeum Kolejnictwa w KOścierzynie


Jedną z największych atrakcji Kościerzyny, a co za tym idzie muzealną perełką miasta jest funkcjonujący od 1992 roku Skansen „Parowozownia Kościerzyna”, który w 2009 roku wszedł w struktury Muzeum Ziemi Kościerskiej i otrzymał swoją obecną nazwę – Muzeum Kolejnictwa. W tym historycznym miejscu, stanowiącym pierwotnie ważny element wybudowanej w latach 1926-1933 magistrali węglowej łączącej Śląsk z polskimi portami nad Bałtykiem podziwiać można zabytki techniki kolejowej. W zorganizowanej na wolnym powietrzu ekspozycji parowozów, lokomotyw, wagonów i urządzeń torowych czas zatrzymał się dla najlepszych tradycji polskiego kolejnictwa. Dzięki temu zwiedzanie kolejowej ekspozycji w Kościerzynie daje możliwość bezpośredniego obcowania z fascynującą techniką minionych lat. W muzeum oprócz wyjątkowych i częstokroć unikalnych eksponatów takich jak najdłuższy polski parowóz Pu29-3 czy też wagon kolei linowo – terenowej z zakopiańskiej Gubałówki, można znaleźć niespotykane już narzędzia, maszyny i elementy starych mechanizmów, które niegdyś służyły transportowi kolejowemu. Całość eksponatów uzupełniona jest obszernym zbiorem dokumentów, pamiątek i modeli, które sprawiają, że historia w tym miejscu nie umarła, lecz jest wiecznie żywa.

 

To tylko niektóre atrakcje, które czekają naszych gości. Na miejscu znajdą Państwo wiele materiałów promujących nasz region. Zawsze służymy pomocą w zakresie  informacji dotyczących atrakcji znajdujących się w naszej okolicy.

Zapraszamy !